Antalya v Turecku

Ideální prostředí pro dovolenou

Letovisko Antalya, jako stvořené k prožití příjemné letní dovolené a současně jeden z turisticky nevyhledávanějších regionů v Turecku, se nachází na jeho jihozápadě. A i když Antalya patří k největším městům v Turecku a počet jejích obyvatel přesahuje jeden milion, nabídka hotelů a dalších ubytovacích kapacit přímo u pláží je tady obrovská. Místo musí každého návštěvníka, který se tu rozhodl strávit letní dovolenou u moře, doslova uchvátit. Na jedné straně má Antalya Středozemní moře a na straně druhé ji lemují velkolepé štíty pohoří Taurus. O Antalyi se někdy hovoří jako o nevyčerpatelné zásobárně přírodních krás, působivých přírodních scenérií a bohaté a pestré historie.

Počasí

Teploty vzduchu se v průběhu léta pohybují v Antalyi kolem 30 stupňů. To jsou podmínky, na které jsou středoevropané v letních měsících zvyklí. Ale i během celého roku se teplota v Antalyi drží mezi 20 a 30 stupni Celsia. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a na své si tu přijdou jak jednotlivci a páry, tak i celé rodiny s dětmi. Okolí Antalye bývá někdy nazýváno jako Turecká riviéra. Správnější je však použití tohoto jména ve vztahu k celému středomořskému pobřeží od Kemeru až k Alanyi a ne jen pro samotnou Antalyi a její bezprostřední okolí.

Turistický boom

Oblast Antalya prodělala za dobu své existence celou řadu změn. Důvodem k těmto významným změnám byla v první řadě snaha místních o to, aby Antalya a její ubytovací kapacity byly schopna uspokojit potřeby i velmi náročných klientů. Turistů, kteří jsou si ochotni za kvalitní služby připlatit, ovšem současně je vyžadují, totiž začalo v Antalyi přibývat. Jedinci, co se zde rozhodli prožít svou dovolenou u moře, byli stále náročnější. A pokud se Antalya měla udržet na špici co se návštěvnosti tureckých letovisek týče, musela se chtě nechtě přizpůsobit. V současnosti turisté přijíždějí do Antalyie už s tím, že tady dostanou veškeré služby, navíc ve vysoké kvalitě, které od moderní dovolené v Turecku očekávají.

Zajímavá po celý rok

Sympatické na Antalyi je, že zdejší obyvatelé však i v dnešní době žijí původními zvyky a životním stylem. A to především starší generace, žijící ještě v původních historických čtvrtích. Zajímavostí této části Turecka je také skutečnost, že Antalya je turisty hojně navštěvovaná i v průběhu zimních měsíců. Vzhledem ke stálosti počasí je tady možno v jeden den dopoledne relaxovat u moře a po obědě si jet zalyžovat do nedalekého lyžařského střediska.

Koupání a pláže

Pláží ke koupání v průzračně čistém moři je v Antalyi k nalezení hned několik. Záleží tudíž jen na konkrétním turistovi, jakou pláž si k prožití své dovolené vybere. Může si volit podle toho, jaké sportovní aktivity a služby očekává. Volba pláží v Antalyi bude záležet i na tom, jestli dá konkrétní jedinec přednost odpočinku a relaxaci na břehu šumícího moře, nebo zda má v pánu prožít dovolenou, při které se rozhodně nebude pouze válet na pláži. Fantastická krajina s drsnými horami v pozadí vytváří ideální relaxační kulisu. Podél celého pobřeží se nalézají velmi příjemná ubytovací zařízení všech kvalit. A jak již bylo napsáno dříve, ani návštěvník, vyhledávající luxus a pohodlí, za něž je ochoten si připlatit, se nemusí v oblasti Antalye bát. Podél pobřeží se tu nalézají i opravdu krásné pětihvězdičkové hotely, splňující i ty nejvyšší nároky svých hostů.

Co kromě pláží?

Den se dá v Antalyi trávit různě. Blízkost městského centra láká k návštěvám a k nákupům v obchodech s upomínkovými předměty, ošacením a šperky. Za zážitek stojí i návštěva některého ze zdejších trhů, které jsou otevřeny až do pozdních večerních hodin. Ceny jsou zde samozřejmě smluvní, jak už bývá v arabském světě zvykem. A tak by se turisté určitě měli připravit na to, že si konečnou cenu budeme muset usmlouvat. Za shlédnutí stojí i staré centrum, archeologická naleziště a úchvatné romantické uličky, vedoucí až do přístavu. Ve vzdálenějším okolí od Antalye bývají poměrně často navštěvovány vodopády, kaňony a jeskyně.