Antalya v Turecku

Malebné letovisko Antalya, vhodné k prožití příjemné letní dovolené a pravděpodobně také jeden z turisticky nevyhledávanějších regionů Turecka, se nachází na jeho jihozápadě. Místo musí každého návštěvníka, který se tu rozhodl strávit dovolenou, doslova uchvátit. Na jedné straně má Antalya Středozemní moře a na straně druhé velkolepé hory Taurus. Antalya je nevyčerpatelnou zásobárnou krás přírody, působivých přírodních scenérií a pestré historie.

Během celého roku se teplota v Antalyi drží kolem 20 a 30 stupňů Celsia. Je vhodná pro všechny věkové kategorie a někdy bývá tato oblast nazývána jako Turecká riviéra. I když správnější je použití tohoto jména ve vztahu k celému pobřeží od Kemeru až k Alanyi a ne jen pro samotnou Antalyi.

Oblast Antalya prodělala za dobu své existence celou řadu změn tak, aby byla schopna uspokojit potřeby i velmi náročných klientů, kteří se zde rozhodli prožít svou dovolenou u moře. Dnešní turisté přijíždějí do Antalyie už s tím, že tady budou mít veškeré služby, jež od moderní dovolené v Turecku očekávají.

Zdejší obyvatelé však i v dnešní době žijí původními zvyky a životním stylem. Zajímavostí může být skutečnost, že Antalya je turisty hojně navštěvovaná i v průběhu zimy. Vzhledem ke stálosti počasí je možné v jeden den relaxovat u moře a druhou polovinu dne trávit lyžováním v nedalekém středisku.

Pláží je k nalezení v Antalyi hned vícero. Záleží jen na turistovi, jakou pláž si k prožití své dovolené vybere a jaké sportovní aktivity a služby očekává, stejně jako jestli dá přednost odpočinku a relaxaci nebo zda má v pánu prožít dovolenou, při které se rozhodně nebude pouze válet na pláži. Fantastická krajina s horami vytváří ideální relaxační kulisu. Podél celého pobřeží se nalézají velmi příjemná ubytovací zařízení všech kvalit. Ani návštěvník, vyhledávající luxus a pohodlí, za něž je ochoten si připlatit, se nemusí bát, neboť se tu nalézají i opravdu krásné pěti-hvězdičkové hotely splňující veškeré nároky.

Den se dá trávit různě. Blízké městečko láká k návštěvám a k nákupům v obchodech s upomínkovými předměty, ošacením a šperky. Za zážitek stojí i návštěva některého ze zdejších trhů, které jsou otevřeny až do večerních hodin. Ceny jsou zde smluvní a tak bychom se měli připravit na to, že si konečnou cenu budeme muset usmlouvat. Za shlédnutí stojí i staré centrum, archeologická naleziště a úchvatné romantické uličky, vedoucí až do přístavu. V blízkém okolí bývají poměrně často navštěvovány vodopády, kaňony a jeskyně.