Bodrum, Egejská riviéra

Poloostrov Bodrum v Turecku se řadí k nejzajímavějším místům Turecka. Svými přírodními skvosty a příjemným podnebím láká k prožití příjemné dovolené v Turecku nejen turisty z celého světa, ale i nejrůznější umělecky založené jedince a též turecké celebrity a finančně dobře zajištěné občany. Kvůli tomu bývá Bodrum mnohými zkušenými návštěvníky Turecka často považován za turecký ekvivalent Saint Tropez.

Při úvahách o dovolené v této destinaci mohou turisty, hlavně v průběhu nejvyšší sezóny, překvapit relativně vysoké ceny hotelů a ubytování vůbec. Ale mimo hlavní sezónu, nebo v případě, že se podaří narazit na atraktivní last minute zájezd, je možné strávit v Bodrumu dovolenou za velmi slušnou cenu. Teprve po příletu turisté obvykle pochopí, proč je tato část egejského pobřeží obvykle řazena k přírodním pokladům.

Pláže na poloostrově Bodrum jsou jak písečné, tak s malými kamínky a oblázky. Na výběr mívají turisté na dovolené na Bodrumu též mezi mírným vstupem do vody nebo prudce klesajícími útesy. Velká část zdejších pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za kvalitu vody, tak i samotných pláží. A i v případě, že návštěvníci oblasti Bodrum patří spíše k těm, kteří preferují klidnou dovolenou a slunění na pláži a ne k akčním jedincům dychtícím po poznávání, by si v žádném případě neměli nechat ujít cestu k blízkým ruinám Halikarnasského mauzolea, jednoho ze sedmi starověkých divů světa.

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu zdejších obyvatel především ortodoxní Řekové a tak je ze zdejších vesnic i v současnosti cítit antické Řecko. Tu ještě znásobují rozvaliny kostelíků, kamenné domy nebo větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená v Turecku nedaleko Bodrumu zpestřit cestou na jeden z nich.

Nejpopulárnějším zdejším letoviskem je město se stejným názvem jako celý poloostrov Bodrum, dříve nazývané Halikarnas. V historickém centru města je promenáda, jež je lemována uličkami s celou řadou obchůdků, barů, kaváren a restaurací. A místní historický přístav bývá v poslední době hojně vyhledáván jako kotviště drahých soukromých lodí z celého světa.

V jižní části poloostrova, asi 3 od od Bodrumu, leží město Gümbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží pro dovolenou na celém Bodrumu. Pláž má písečný povrch a do moře se zde vstupuje velmi pozvolna. Lemují ji tamaryšky a je oblíbeným cílem rodin s dětmi, které do této části Turecka přijely strávit zaslouženou dovolenou.