Bodrum, Egejská riviéra

Turisticky atraktivní lokalita

Turecký poloostrov Bodrum se řadí k nejzajímavějším a turisticky rozhodně nejatraktivnějším místům v celém Turecku. Svými překrásnými plážemi, čistým mořem, přírodními skvosty a příjemným podnebím láká k prožití příjemné dovolené v Turecku především odpočinkuchtivé turisty. A to nejen z Evropy, ale dokonce z celého světa. Nicméně turisté ze zahraničí nejsou v letní sezóně jedinými návštěvníky Bodrumu. Zdejší prostředí vábí i nejrůznější umělecky založené jedince a též turecké celebrity. Svá letní sídla si tady pořizují i finančně dobře zajištění Turci. Kvůli tomu bývá Bodrum mnohými zkušenými návštěvníky Turecka často považován za turecký ekvivalent francouzského Saint Tropez.

Ceny za ubytování

Při úvahách o dovolené v oblasti Bodrum mohou turisty, a to hlavně v průběhu nejvyšší turistické sezóny, překvapit relativně vysoké ceny za hotely a ubytování jako takové. Ale mimo hlavní sezónu, nebo v případě, že se podaří narazit na atraktivní last minute zájezd, je možné strávit v Bodrumu skvělou dovolenou za velice slušnou cenu. A ve většině případů až teprve po příletu na Bodrum turisté obvykle pochopí, proč je tato část Egejského pobřeží obvykle řazena k tureckým přírodním pokladům.

Bodrumské pláže

Návštěvníci Bodrumu se tady mohou koupat jak na plážích písečných, tak také v místech, jejichž povrch tvoří malé kamínky a oblázky. Turisté na dovolené v oblasti poloostrova Bodrum též mohou volit mezi mírným vstupem z pláže do mořské vody nebo prudce klesajícími útesy. Velká část zdejších pláží se pyšní oceněním Modrou vlajkou. Tuto prestižní cenu si zasloužily jak za kvalitu vody v přilehlém moři, tak i za čistotu samotných pláží.

Výlety po okolí

I v případě, že návštěvníci oblasti Bodrum patří spíše k těm jedincům, kteří preferují poklidnou dovolenou a slunění na pláži před poznáváním blízkého i vzdálenějšího okolí, by si v žádném případě neměli nechat ujít cestu k blízkým ruinám Halikarnasského mauzolea. Toto archeologické naleziště leží prakticky v centru města, jen asi 200 metrů vzdušno čarou od zdejšího přístavu. Mauzoleum v Halikarnassu bývá řazeno mezi sedm starověkých divů světa.

Pod vlivem Řecka

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu zdejších obyvatel především ortodoxní Řekové. A tak je ze zdejších vesnic i v současnosti cítit atmosféra původního Řecka. Tu ještě znásobují rozvaliny starých kostelíků, původní kamenné domy nebo tak typické větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od řeckých ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená v Turecku nedaleko Bodrumu zpestřit třeba krátkým výletem na jeden z nich.

Město Bodrum

Nejpopulárnějším zdejším letoviskem je město se stejným názvem jako celý poloostrov Bodrum. V minulosti bylo nazýváno Halikarnas (nebo též Halikarnassos). V historickém centru města je promenáda, lákající návštěvníky města k procházkám. Promenáda je lemována uličkami s celou řadou obchůdků, barů, kaváren a restaurací. A místní historický přístav bývá v poslední době hojně vyhledáván jako kotviště drahých jachet a dalších soukromých lodí z celého světa.

Město Gümbet

Na jižním pobřeží poloostrova, asi 3 kilometry západně od Bodrumu, leží městečko Gümbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží pro dovolenou na celém Bodrumu. Pláž má písečný povrch a do moře se zde vstupuje velmi pozvolna. Lemují ji tamaryšky a je oblíbeným cílem rodin s dětmi, protože rodiče se tu nemusejí obávat pustit své děti do moře samotné. Proto rodiny s dětmi tak rády cestují do této části Turecka aby zde strávily zaslouženou dovolenou.