Egejská riviéra

V pořadí druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro letní dovolenou je hned za Tureckou riviérou riviéra Egejská. Z názvu regionu samotného je patrné, že vychází z pojmenování Egejského moře, které omývá břehy zdejších nádherných písečných pláží. Do této oblasti náleží hezká řádka populárních letovisek, ze kterých se lze na dovolené vypravit lodí k blízkým řeckým ostrovům. Ke známým a oblíbeným letoviskům na Egejské riviéře patří například Marmaris nebo Fethiye.

Během dovolené v Turecku na březích Egejské riviéry je možné navštívit také jiná zajímavá místa, mezi kterými vede hlavně oblast Pamukkale. Toto obdivuhodné místo bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO a jedná se o jedinečný přírodní jev. Voda, bohatá na minerály, vytvořila kaskádu jasně bílých jezírek z travertinu.

Středisko Marmaris je příjemné městečko ležící v jihozápadní části Turecka. Ostrov Rhodos je odsud skoro na dohled a to je důvodem, proč si ho turisté na dovolené obvykle vybírají za cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny se dá vydat k ostrovu na vlastí pěst za mnohem menší výdaje než jsou výlety přes cestovní kancelář nebo nějaké místní agentury.

Marmaris lemují směrem od pevniny hory, na kterých rostou hojně borovice. Nádherné pláže, příjemně teplé moře, antické památky a noční život jsou zárukou spokojené dovolené v Turecku na Egejské riviéře, na kterou se jen tak nezapomíná.

Město Fethiye je situováno mezi Antalyí a Marmarisem. Břehy smáčí z jeho západní strany Středozemní moře a samotné centrum města bylo vybudováno kolem místního starobylého přístavu. Pro milovníky historie je téměř nutností vydat se během dovolené k místním hrobům ve skalách, které jsou nad Fethiyí vytesané do kamene. Mezi návštěvníky Fethiye je tato památka velmi oblíbená.

Na Egejské riviéře se nalézá také jedna z nejčastěji fotografovaných pláží nejen v Turecku, ale na celém světě. Jedná se o lagunu jasně modré barvy Ölüdeniz, která je od moře je oddělena pouze úzkou písečnou šíjí. Název zátoky volně v překladu zní Mrtvé moře, ale důvodem bude nejspíše klidné hladina v zátoce spíše než charakteristika podmořského života. Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá poplatek, ale ani tento fakt by neměl odradit turisty na dovolené v Truecku možnost vychutnat si tento dokonalý přírodní skvost.