Egejská riviéra

Břehy Egejského moře

V pořadí druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro letní dovolenou u moře je hned za Tureckou riviérou riviéra Egejská. Již z názvu regionu samotného je patrné, že vychází z pojmenování Egejského moře. Jeho průzračně čisté vody omývají břehy zdejších nádherných písečných pláží. Do oblasti Egejské riviéry náleží celá řada populárních prázdninových letovisek. Velkou výhodou pro jejich návštěvníky je skutečnost, že se z nich mohou během své dovolené vypravit lodí na výlet k blízkým řeckým ostrovům. Ke známým a oblíbeným letoviskům na Egejské riviéře patří například Marmaris nebo Fethiye.

Výlety

Během dovolené v Turecku na březích Egejské riviéry se určitě bude většina turistů zdržovat v blízkém okolí svého hotelu či jiného ubytovacího zařízení. To je ale velká škoda především pro samotné návštěvníky Egejské riviéry. Během pobytu na západním pobřeží Turecka se totiž dají navštívit i jiná zajímavá místa. Mezi nimi si první příčky drží hlavně oblast Pamukkale. V překladu znamená Pamukkale Bavlněný hrad a toto obdivuhodné místo bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. To jen dokazuje, o jak jedinečný přírodní jev se jedná. Pramenící voda, bohatá na minerály, tady za miliony let vytvořila podivuhodnou kaskádu jasně bílých jezírek z travertinu.

Přístav Marmaris

Prázdninové středisko Marmaris je příjemné městečko a současně významný přístav pro jachty a další soukromé lodě, ležící v jihozápadní části Turecka. Čtvrtý největší řecký ostrov Rhodos je odsud skoro na dohled. Blízkost Rhodu je v řadě případů též důvodem, proč si ho turisté na dovolené v této části Turecka rádi vybírají za cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny se dá vydat trajektem k ostrovu Rhodos na vlastí pěst. Navíc za mnohem nižší ceny, než kolik stojí výlety do Řecka přes některou z místních cestovních agentur.

Nezapomenutelné zážitky

Město Marmaris a sousední Beldibi lemují ze severovýchodu, směrem od pevniny, hory. Ty jsou sytě zelené a jejich svahy pokrývají husté borovicové lesy. Nádherné pláže, příjemně teplé moře, antické památky a noční život jsou zárukou spokojené dovolené v této části Turecka. Ale nejinak tomu je i v dalších letoviscích na Egejské riviéře. Každý z turistů, který sem přicestuje, tu má možnost prožít dovolenou, na kterou se jen tak nezapomíná.

Málo známá Fethiye

Město Fethiye je situováno mezi Antalyí a Marmarisem. Fethiyjské břehy smáčí z jeho západní strany průzračně čisté vody Středozemního moře. Samotné centrum města bylo postupně vybudováno kolem místního historického přístavu. Pro milovníky historie je téměř nutností vydat se během dovolené v blízkém i vzdálenějším okolí k místním proslaveným starověkým hrobům. Ty jsou vytesány ve skalách jen několik stovek metrů nad Fethiyí. Mezi návštěvníky Fethiye je tato památka velmi oblíbená a většina z turistů se k nim vypraví alespoň na krátký výlet.

Laguna Ölüdeniz

Na Egejské riviéře, jen něco málo přes 10 kilometrů jižně, se nalézá také jedna z nejčastěji fotografovaných pláží nejen v Turecku, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Jedná se o lagunu, jejíž název je Ölüdeniz, a která si získala srdce mnoha turistů svou tyrkysově modrou barvou mořské vody. Zátoka je od otevřeného moře oddělena pouze úzkou písečnou šíjí. Pláž má na délku více než jeden kilometr a její povrch je tvořen jemným bílým pískem.

Mrtvé moře

Volně v překladu zní název zátoky Mrtvé moře. Důvodem pro toto pojmenování ale bude spíše klidné hladina v zátoce, která často připomíná zrcadlo, než charakteristika podmořského života v její blízkosti. Za vstup na pláž i do zátoky je vybírán poplatek. Ale ani tento fakt by neměl odradit turisty na dovolené v Turecku možnost vychutnat si tento dokonalý přírodní skvost a vykoupat se na jedné z nejznámějších pláží na světě.