Jak zaplatit v Turecku?

Používaná platidla

Na dovolenou do Turecka se turistům doporučuje vzít si s sebou na výměnu jak dolary, tak evropská eura. Obě měny jsou v Turecku bez problémů akceptovatelné a při jejich výměně by neměly nastat žádné problémy. Během výměny určitého obnosu by však turisté měli dbát zvýšené opatrnosti. A v žádném případě se nesnažit se výhodnou směnu dolarů či eur s každým, kdo je na ulici zastaví.

Kde vyměnit peníze?

Směňovat eura nebo dolary by měli turisté či cestovatelé nejlépe ihned na letišti. Další bezpečnou možností je výměna v průběhu dovolené či pobytu ve velkých turistických centrech. Kdo vyhledává nejlepší nabídku, měl by zajít do směnárny, která je situována někde v blízkosti centra v některém z velkých měst.

Kurzy

Turisté na dovolené v Turecku by nikdy neměli věřit jiným kurzům než vyvěšeným na informační tabuli. A právě vyměněný obnos by si měli v každém případě ihned zkontrolovat. Velmi často jsou totiž peníze přepočítávány zcela jiným kurzem než jaký je uvedený na tabuli. I využití platební karty je možné. A je třeba říci, že ji využívá stále větší a větší množství turistů. A to jak na platby za zboží či služby, tak na výběr hotovosti z bankomatů.

Turecká platidla

Turecká měna se jmenuje lira. V odkazech na ni se turisté setkají se zkratkou TL. Na kurzovních lístcích přímo v Turecku pak někdy bývá označována písmeny TRY. Jedna lira se dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrétován Mustafy Kemala Atatürka. Mince jsou k dispozici v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry. Bankovky se v Turecku tisknou v hodnotě 5, 10, 25, 50 lir. Nejvyšší bankovka má hodnotu 100 lir.

Turecké celní předpisy

Jako v případě jiných prázdninových destinací, tak také z dovolené v Turecku si turisté nemohou zpět domů dovézt cokoliv je napadne. Z Turecka třeba není dovoleno vyvážet předměty, jejichž stáří je více než 20 let. Každý návštěvník by si měl nákup jakéhokoli dražšího upomínkového předmětu řádně rozmyslet. Na místě je samozřejmě i zvýšená opatrnost. Za závažný přestupek bývá pokládáno třeba i vyvážení kousků či celých keramických předmětů, které turisté třeba někde našli. Myslet by měli návštěvníci Turecka i na to, že bezcelně se mohou vyvážet jen předměty, které nemají hodnotu vyšší než 500 euro.

Cigarety a podobné

Není radno zapomenout na cigarety. To je častá otázka, která zajímá v první řadě kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou turisté do Turecka dovést 200 kusů cigaret, popřípadě 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilogram kávy, půl kilogramu čaje, kilo cukrovinek, kilo čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogérie je omezena na 5 ks parfému.