Jak zaplatit v Turecku?

Na dovolenou do Turecka se turistům doporučuje vzít si s sebou na výměnu jak dolary, tak evropská eura. Při výměně určitého obnosu by měli dbát zvýšené opatrnosti a nesnažit se výhodnou směnu s každým, kdo je na ulici zastaví.

Směňovat eura nebo dolary by měli nejlépe ihned na letišti, popřípadě v průběhu dovolené ve velkých turistických regionech. Kdo vyhledává nejlepší nabídku, měl by zajít do směnárny, co se nachází někde uprostřed v některém z velkých měst.

Turisté na dovolené v Turecku by nikdy neměli věřit jiným kurzům než vyvěšeným na informační tabuli a obnos by si měli v každém případě zkontrolovat. Velmi často jsou totiž peníze přepočítávány zcela jiným kurzem než uvedeným na tabuli. I využití platební karty je možné a využívá ji neustále více turistů. A to jak na platby za zboží či služby, tak na výběr z automatů.

Turecká měna se jmenuje lira a je zapisována TL (v kurzovním lístku TRY). Jedna lira se dál dělí na 100 kurušů. Na bankovkách z papíru je portrétován Mustafa Atatürk. Mince jsou k dispozici v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry, bankovky se tisknou v hodnotě 5, 10, 25, 50 lir a nejvyšší bankovka má hodnotu 100 lir.

Jako i u jiných prázdninových destinací, tak také z dovolené v Turecku není dovoleno vyvážet určité předměty, hlavně ty starší než 20 let. Každý návštěvník by si měl nákup jakéhokoli dražšího upomínkového předmětu řádně rozmyslet a na místě je určitě zvýšená opatrnost. Za závažný přestupek bývá pokládáno vyvážení kousků či keramických předmětů, které našli. Myslet by měli i na to, že bezcelně se mohou vyvážet jen předměty, které nemají hodnotu vyšší jak 500 EUR.

Není radno zapomenout na cigarety. To je častá otázka, která zajímá v první řadě kuřáky. Za bezcelní cenu si mohou dovést 200 kusů cigaret popřípadě 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kilogram kávy, půl kilogramu čaje, kilo cukrovinek, kilo čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogérie je omezena na 5 ks parfému.