Kam na Egejské riviéře?

Turisticky aktivní a také atraktivní Turecko se dělí na dvě části, Tureckou a Egejskou riviéru. Region Egejské riviéry, kam jezdí na dovolenou k moři turisté, kterým vyhovuje řecký ráz krajiny a podnebí, leží v jihozápadní části anatolské oblasti. Ve starověku se jí říkalo Kárie podle obyvatel, kteří zde žili. Později se vžil název Egejská riviéra podle moře, které smáčí její břehy.

Dá se říci, že je rozmanitější, pestřejší a plná protikladů než její sousedka riviéra Turecká. Místní lidé bývají slušní a velmi ochotní. Oblast je vhodná pro dovolenou především mezi milovníky vodních sportů a dalších aktivit a též starověké historie.

Za poznávací znamení riviéry podél západního pobřeží Turecka by se asi dala po považovat jedna z vůbec nejfotografovanějších pláží na světě, která má při pohledu z výšky tvaru jazyka. Leží v oblíbeném tureckém letovisku pro letní dovolenou Ölüdeniz, podle kterého také dostala své jména, a nachází se v krásné sytě modré laguně.

I tak je ale mezi turisty Egejská riviéra stále ještě méně známá než Turecká. Kdo se rozhodne strávit dovolenou na Turecké riviéře, nejčastěji cestuje do letovisek Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a již zmiňovaný Ölüdeniz.

Bodrum je životem pulzující letovisko a je jedním z nejdůležitějších na celé Egejské riviéře. Nalézají se zde památky od mykénské doby až do současnosti. K jeho největším lákadlům se řadí, kromě sněhobílých pláží, trosky hrobky krále Mausola. Jedná se o místo jeho posledního odpočinku a hrobka patří k jednomu ze sedmi divů světa starověku.

Kvůli své krásné okolní krajině bývá Fethiye považována jako jedna z nejhezčích částí tureckého pobřeží, kde je možné prožít skvělou dovolenou u moře v Turecku. Místní hotelové komplexy obvykle bývají obklopeny piniovými lesy a dovolená pod pohořím Taurus bude pro každého návštěvníka bezesporu jedinečným zážitkem.

Marmaris se řadí k často navštěvovaným letoviskům především díky svým úchvatným plážím a neopakovatelné scenérii, ale je známý i coby jachtařský přístav, kde během léta kotví drahé jachty movitých turistů z celé Evropy.

Vyznavači rušného nočního života by měli o dovolené zavítat do letoviska Icmeler. Nalézá se jen asi 8 kilometrů od Marmarisu a v jeho jádru se nalézá celá řada obchodů, barů, diskoték a restaurací.

Nevelké město Efes se proslavilo především díky svým starobylým památkám. Nejznámějšími jsou bezpochyby Celsova knihovna, dochované ruiny amfiteátru a Artemidin chrám, který leží kousek za městem poblíž Selçuku a též bývá, stejně jako mauzoleum v Halikarnassu nedaleko Bodrumu, řazen ke starověkým divům světa.