Kam na Egejské riviéře?

Dvě riviéry

Turisticky velice aktivní a pro turisty také velmi atraktivní Turecko se dělí na dva hlavní a zdaleka nejvýznamnější turistické regiony. Jde o Tureckou a Egejskou riviéru. Region Egejské riviéry, kam jezdí na dovolenou k moři turisté, kterým vyhovuje řecký ráz krajiny a podnebí, leží v jihozápadní části anatolské oblasti. Vliv Řecka je tady stále zřetelně patrný, i když většina Řeků už se z této oblasti přestěhovala na západ. Ve starověku se této části Turecka říkalo Kárie. Své jméno získala podle původních obyvatel, kteří zde žili. Až teprve později se vžil název Egejská riviéra. Je zřejmé, že jméno získala oblast podle moře, jehož vody smáčejí její břehy.

Egejské pobřeží

Dá se říci, že pobřeží Egejské riviéry je, ve srovnání s Tureckou riviérou, rozmanitější, pestřejší a plné protikladů. Místní obyvatelé, žijící podél pobřeží Egejského moře, bývají k turistům slušní a velice ochotní. Oblast Egejského moře je vhodná pro dovolenou především mezi milovníky vodních sportů a dalších aktivit. Příznivé podmínky ji předurčují k windsurfingu, plachtění a podobným sportům. Na Egejské riviéře se bezpochyby bude líbit i milovníkům a obdivovatelům starověké historie.

Pohádková laguna

Za jakési poznávací znamení či dokonce symbol Egejské riviéry, táhnoucí se v délce přes 200 kilometrů podél západního pobřeží Turecka, by se určitě dala po považovat jedna z vůbec nejfotografovanějších pláží na světě. Její název je Ölüdeniz a při pohledu z výšky může někomu připadat jako jakýsi obrovský jazyk. Pláž leží nedaleko stejnojmenného a velice oblíbeného tureckého letoviska pro letní dovolenou Ölüdeniz. Pláž s jemným pískem světlé barvy, která se pozvolna noří do průzračně čistých vod Egejského moře, se nachází chráněná před vlivy otevřeného moře v tyrkysově modré laguně.

Zatím neznámá

I tak je ale zatím Egejská riviéra mezi turisty stále ještě méně známá než riviéra Turecká. Kdo se rozhodne strávit dovolenou na Egejské riviéře, nejčastěji cestuje do letovisek Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a již zmiňovaný Ölüdeniz.

Bodrum

Bodrum je poměrně rušné a životem pulzující letovisko. Město je jedním z nejdůležitějších prázdninových středisek na celé Egejské riviéře a současně významným administrativním centrem. Nalézají se zde zajímavé architektonické památky od doby mykénské až po současnost. K jeho největším lákadlům se řadí, kromě sněhobílých pláží, třeba i ruiny hrobky krále Mausola. Jedná se o místo jeho posledního odpočinku a hrobka patří k jednomu ze sedmi divů světa starověku.

Romantická Fethiye

Kvůli své krásné okolní krajině bývá Fethiye mezi mnoha turisty pokládána za jednu z vůbec nejhezčích částí tureckého Středomořského pobřeží. Jak přímo ve Fethiyi, tak i jejím blízkém okolí, je možné po celou letní sezónu prožít u moře v Turecku skvělou dovolenou. Místní hotelové komplexy obvykle bývají obklopeny piniovými lesy, které již z dálky krásně voní. Pobyt pod pohořím Taurus bude určitě pro každého návštěvníka jedinečným zážitkem bez ohledu na to, jak dlouho trvá.

Letovisko Marmaris

Marmaris se řadí k často navštěvovaným letoviskům Egejské riviéry především díky svým úchvatným plážím a neopakovatelné přírodní scenérii. V poslední době si ale získává renomé i jako jachtařský přístav, kde během léta kotví drahé jachty movitých turistů z celé Evropy.

Icmeler

Vyznavači rušného nočního života a zábavy by měli o dovolené na Egejské riviéře určitě alespoň jednou zavítat do letoviska Icmeler. Ta se nalézá jen asi 8 kilometrů od Marmarisu a v jeho centru se vedle řady obchodů a restaurací nachází i značné množství barů, diskoték a dalších nočních zábavních podniků.

Historický Efes

Nevelké město Efes se mezi turisty proslavilo především svými starobylými památkami. Nejznámějšími z efeských antických staveb jsou bezpochyby Celsova knihovna, dobře dochované ruiny amfiteátru a samozřejmě i zbytky Artemidina chrámu. Ty leží kousek za městem poblíž Selçuku. Bývalý Artemidin chrám patří též, stejně jako mauzoleum v Halikarnassu nedaleko Bodrumu, k sedmi starověkým divům světa.