Kde se dá v Turecku potápět?

Krásné a udržované pláže, azurově modrá voda, zábava, historické památky, ale také působivé zážitky, jsou hlavními lákadly pro návštěvníky, kteří se i v letošním roce rozhodli vycestovat na dovolenou k moři do některé z evropských či jiných zahraničních destinací. Vzrůstající popularitě se těší kurzy s výukou potápění, které v loňském roce absolvovalo několik tisíc českých turistů.

Ani letos to asi nebude odlišné a k oblíbeným potápěčským cílům bude pochopitelně zase náležet Turecko. Pobřeží Turecké riviéry je známo svými udržovanými plážemi a čistým mořem a právě proto si ji za svůj cíl vybírá kvůli potápění celá řada turistů. Nejoblíbenější a vyhledávaná letoviska pro dovolenou v Turecku jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum na Egejské riviéře.

Nejoblíbenějším způsobem, který návštěvníci Turecka na dovolené se zaměřením na potápění preferují k cestě k potápěčské lokalitě, bývá zapůjčení lodě. Vyjedou dál od břehu a nabídne se jim voda tak čistá, že lze velmi často z lodě vidět až na samé dno.

Právě v těchto hloubkách se dají nerušeně pozorovat hejna rybiček a dalších živočichů. Při velkém štěstí se v Turecku dají zahlédnout exempláře karety obrovské a karety obecné, stejně jako hejna delfínů. Ti rádi doprovázejí plující čluny a vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je fakt, že se lze potápět v průběhu celé sezóny, od jara do listopadu.

Cesty do Turecka bývají v katalozích cestovních kanceláří na prvních místech co do oblíbenosti. Hezká řádka turistů volí Tureckou riviéru jako region pro nabytí prvních potápěčských zážitků. Navíc si mohou na místě potápěčské přístroje zapůjčit a zaplatit si kurz potápění.

Vyhledávaným potápěčským místem je poloostrov Gallipoli, protože podél celého pobřeží lze nalézt vraky potopených plavidel z první světové války. Ruiny antických staveb je možné naopak zkoumat v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast, zde je potápění povoleno pouze v určitých místech.

Velkým bonbónkem pro amatérské i profesionální potápěče je pak ostrov Kek, na němž se dá zkoumat pod hladinou celé zatopené město, vraky lodí a také několik jeskyní, zatopených vodou.