Kde se dá v Turecku potápět?

Zájem o potápění

Krásné a udržované pláže, azurově modrá voda, zábava, historické památky, ale také působivé zážitky. To jsou hlavní lákadla pro návštěvníky, kteří se v letošním roce, podobně jako v letech minulých, rozhodli vycestovat na dovolenou k moři. Nejvíce z nich pochopitelně cestuje do některé z evropských přímořských destinací, ovšem ani vzdálenější exotické země nijak nezaostávají. Současně se vzrůstající popularitou zájezdů či pobytů u moře jde ruku v ruce rostoucí zájem o kurzy s výukou potápění během dovolené. Ty v loňském roce absolvovalo mimo jiné i několik tisíc turistů z České republiky.

Žádané Turecko

A ani letos to asi nebude odlišné. A k oblíbeným potápěčským cílům nejen českých turistů bude pochopitelně zase náležet Turecko. Pobřeží Turecké riviéry je známo svými udržovanými plážemi a čistým mořem. Především z těchto dvou důvodů si ji za svůj cíl vybírá, a to nejen kvůli potápění, celá řada turistů z nejrůznějších koutů světa. Nejoblíbenější a často vyhledávaná letoviska pro dovolenou v Turecku jsou Alanya, Antalya, Marmaris či Bodrum na Egejské riviéře.

Z lodi nebo ze břehu?

Asi nejoblíbenějším způsobem, jak se návštěvníci Turecka na dovolené se zaměřením na potápění dopravují na od pobřeží vzdálenější lokality, bývá po hladině moře. Loď či jiné podobné plavidlo si mohou zapůjčit přímo, pokud mají k řízení lodi patřičná oprávnění. Většina potápěčů ale využívá buď možnosti zúčastnit se organizovaných výletů za potápěním místními agenturami či potápěčskými základnami, nebo si pronajmou loď i s kapitánem. Na lodi pak mohou vyjet dále do břehu a nemusejí se spoléhat na potápění ze břehu. Na lodi vyjedou dále od břehu a dále na otevřeném moři se jim nabídne voda tak čistá, že lze velmi často z paluby lodi vidět až na samé dno.

Podmořský život

Právě v hloubkách, do kterých se obvykle dá dohlédnout z paluby lodi, se dají nerušeně pozorovat hejna rybiček a dalších živočichů. Potápěčům obvykle stačí ponořit se podél tureckého pobřeží do hloubky maximálně 30 metrů. Při velkém štěstí se v Turecku dají zahlédnout třeba i exempláře karety obrovské a karety obecné. K vidění jsou i hejna delfínů. A to nejen pod hladinou, ale i na ní. Hraví delfíni rádi doprovázejí plující čluny a vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je fakt, že se tu lze potápět a objevovat taje podmořského života v průběhu celé turistické sezóny. Ta trvá ve většině tureckých letovisek od jara až do listopadu.

Oblíbená Turecká riviéra

Cesty do Turecka bývají v katalozích cestovních kanceláří na prvních místech co do oblíbenosti. Dá se říci, že spousta turistů, a to nejen z České republiky, s oblibou volí Tureckou riviéru jako region k nabytí svých prvních potápěčských zkušeností a zážitků pod mořskou hladinou. Navíc si mohou na místě potápěčské přístroje a další nezbytné vybavení zapůjčit. Není tudíž potřeba brát s sebou do letadla těžkou a objemnou potápěčskou výbavu. Ve většině tureckých letovisek je možné si zaplatit a absolvovat kurz potápění.

Nejznámější turecké lokality

Vyhledávaným potápěčským místem je poloostrov Gallipoli. Ten se táhne v délce bezmála 100 kilometrů z evropské části Turecka směrem na jihozápad, do vod Egejského moře. A prakticky podél celého jeho pobřeží lze pod hladinou nalézt vraky potopených válečných plavidel z první světové války. Ruiny antických staveb je naopak možné pod vodou zkoumat v regionu Bodrum. Pozor však na tuto oblast! V okolí Bodrumu je potápění povoleno pouze v určitých místech. Velkou lahůdkou pro amatérské i profesionální potápěče je pak ostrov Kek. Podél jeho břehů se dá pod hladinou zkoumat celé zatopené město. Potápěči se na Keku potápí i k vrakům lodí a vypravují se i do několika jeskyní, zatopených mořskou vodou.