Kleopatřina pláž

Nedaleko oblíbeného turistického letoviska Alanya v Turecku se nachází jeden z klenotů tureckého pobřeží Středozemního moře, světově proslulá Kleopatřina pláž. Toto zajímavé místo bylo pojmenováno po nejznámější egyptské panovnici Kleopatře a leží v západní části Alanye. Říká se, že žlutý písek byl na tuto pláž na Kleopatřino přání dovezen až z dalekého Egypta a že celá oblast okolí Alanye byla svatebním darem Marka Antonia pro egyptskou královnu.

pohled-kleopatrina-plaz

Celková délka pláže činí asi 3.5 kilometru a její povrch je pokryt zlatavým pískem, který není nepodobný tomu na egyptských plážích podél Rudého moře. Větší kamínky se tu, na rozdíl od dalších pláží podél Středozemního moře nejen v Turecku, téměř vůbec nevyskytují a tak je ideálním místem pro letní dovolenou u moře, sladké lenošení a odpočinek pod některým ze slunečníků.

Turisté, kteří se na pláž vypraví užívat si o dovolené v Turecku horkého středomořského slunce a teplých vod Středozemního moře, si těchto příjemných záležitostí budou moci užívat dosytosti.

Stejně jako všechny pláže v okolí Alanye, i ta Kleopatřina je situována na jih, takže sem sluneční paprsky mohou dopadat skutečně od brzkých ranních hodin a opalovat se je tady možné až do pozdního večera. Chytat bronz se tak dá po celý den, ale pozor, středomořské slunce má pořádnou sílu. Také západy slunce jsou zde velmi působivé a lákají četné zamilované páry na dovolené v Turecku k pozorování tohoto romantického přírodního úkazu.

alanya-plaz

Na povětšinou klidné mořské hladině se však umí občas vytvořit i poměrně velké vlny a tak si tu turisté mohou užít i trochu toho adrenalinu při dovádění na rozbouřené mořské hladině. Jinak většinu času je zdejší pobřeží vhodné i pro rodiče s malými dětmi, kteří se nemusí obávat, že by tu jejich ratolesti během koupání přišly k úhoně.

Vodní dno se na Kleopatřině pláži svažuje jen velice pozvolna a děti si tady tak mohou v bezpečí hrát a dovádět ve šplouchajícím moři. Kleopatřina pláž se mimo jiné pyšní i oceněním Modrou vlajkou EU, což jen potvrzuje její jedinečnou kvalitu a čistotu.

Pláž je pravidelně čištěna a upravována tak, aby se na ní nepovalovaly odpadky od nepořádných návštěvníků a aby byla každé ráno připravená na nové návštěvníky. Po celé Kleopatřině pláži jsou rozmístěny slunečníky s lehátky, které jen čekají na návštěvníky. K vybavenosti samozřejmě patří také sociální zázemí jako jsou sprchy se sladkou vodou, toalety a převlékací kabinky.

plaz-kleopatra-alanya

Nadšení sportovci a aktivní jedinci si na Kleopatřině pláži mohou vyzkoušet celou řadu volnočasových aktivit, jako je třeba jízda na vodních lyžích, windsurfing, kitesurfing nebo si mohou zapůjčit vodní skútr a projet se podél pobřeží. Milovníci potápění a šnorchlování by v žádném případě neměli doma zapomenout svou výbavu, neboť na Kleopatřině pláži ji bezesporu využijí. V blízkosti pláže se také nacházejí stánky a obchůdky s občerstvením, kde je možné se za rozumné peníze občerstvit nebo si dát chlazený drink.

Kleopatřina pláž ovšem není jediným přírodním skvostem, který který se v blízkosti Alanye nachází. Jen kousek od pláže pojmenované po egyptské královně se nachází další pláž, nesoucí jméno Dalmatas. Samotná pláž je sice hezká, ale nedaleko ní se nachází stejnojmenná jeskyně, která určitě stojí za návštěvu. Během celého roku se teplota v jeskyni drží na příjemných 22 stupních a panuje zde velmi vysoká vlhkost, která má blahodárné účinky na potíže s dýchacími cestami.