Kleopatřina pláž

Blízko Alanye

Nedaleko oblíbeného turistického letoviska Alanya v jižním Turecku se nachází jeden z klenotů tureckého pobřeží Středozemního moře. Jde o světově proslulou Kleopatřinu pláž. Toto zajímavé místo bylo pojmenováno po nejznámější egyptské panovnici Kleopatře. Pláž leží v západní části Alanye. Říká se, že žlutý písek byl na tuto pláž na Kleopatřino přání dovezen až z dalekého Egypta. A také že celá oblast okolí Alanye byla svatebním darem Marka Antonia pro egyptskou královnu.

pohled-kleopatrina-plaz

Delší než 3 kilometry

Celková délka Kleopatřiny pláže činí asi 3.5 kilometru. Její povrch je pokryt zlatavým pískem. A je pravdou, že rozhodně není nepodobný tomu na egyptských plážích podél Rudého moře. Větší kamínky se tu, na rozdíl od dalších pláží podél Středozemního moře nejen v Turecku, téměř vůbec nevyskytují. I proto je Kleopatřina pláž ideálním místem pro letní dovolenou u moře, sladké lenošení a odpočinek pod některým ze slunečníků. Turisté, kteří se na tuto pláž vypraví užívat si o dovolené v Turecku horkého středomořského slunce a teplých vod Středozemního moře, si těchto příjemných záležitostí budou moci užívat dosytosti.

Jižní orientace

Stejně jako všechny pláže v okolí Alanye, i ta Kleopatřina je situována sěmrem na jih. Proto sem mohou sluneční paprsky dopadat skutečně od brzkých ranních hodin. A opalovat se tady je možno až do pozdního večera. Chytat bronz se tak dá po celý den. Ale pozor! Středomořské slunce má pořádnou sílu. Také západy slunce jsou zde velmi působivé. Zapadající slunce sem láká četné zamilované páry na dovolené v Turecku k pozorování tohoto romantického přírodního úkazu.

alanya-plaz

Občasné vlny

Na povětšinou klidné mořské hladině se však umí občas vytvořit i poměrně velké vlny. A tak si tu turisté mohou užít i trochu toho adrenalinu při dovádění na rozbouřené mořské hladině. Jinak většinu času je zdejší pobřeží vhodné i pro rodiče s malými dětmi. Ti se nemusí obávat, že by tu jejich ratolesti během koupání přišly k úhoně.

Vstup do vody

Vodní dno se na Kleopatřině pláži svažuje jen velice pozvolna. Malé děti si tady tak mohou v bezpečí hrát a dovádět ve šplouchajícím moři. Kleopatřina pláž se mimo jiné pyšní i oceněním Modrou vlajkou EU. To jen potvrzuje její jedinečnou kvalitu a čistotu.

Dobrá vybavenost

Kleopatřina pláž je pravidelně čištěna a upravována tak, aby se na ní nepovalovaly odpadky od nepořádných návštěvníků. Každé ráno je tak připravená na nové návštěvníky. Po celé Kleopatřině pláži jsou rozmístěny slunečníky s lehátky, které jen čekají na své návštěvníky. K vybavenosti samozřejmě patří také sociální zázemí jako jsou sprchy se sladkou vodou, toalety a převlékací kabinky.

plaz-kleopatra-alanya

Sporty a další aktivity

Nadšení sportovci a aktivní jedinci si na Kleopatřině pláži mohou vyzkoušet celou řadu volnočasových aktivit. K nim patří třeba jízda na vodních lyžích, windsurfing, kitesurfing nebo si mohou zapůjčit vodní skútr a projet se podél pobřeží. Milovníci potápění a šnorchlování by v žádném případě neměli doma zapomenout svou výbavu. Protože na Kleopatřině pláži ji bezesporu využijí. V blízkosti pláže se také nacházejí stánky a obchůdky s občerstvením. V nich je možno se za rozumné peníze občerstvit nebo si dát chlazený drink.

Jeskyně Dalmatas

Kleopatřina pláž ovšem není jediným přírodním skvostem, který který se v blízkosti Alanye nachází. Jen kousek od pláže pojmenované po egyptské královně se nachází další pláž, nesoucí jméno Dalmatas. Samotná pláž je sice hezká, ale nedaleko ní se nachází stejnojmenná jeskyně. I ta určitě stojí za návštěvu. Během celého roku se teplota v jeskyni drží na příjemných 22 stupních Celsia. Panuje zde velmi vysoká vlhkost, která má blahodárné účinky na potíže s dýchacími cestami.