Metropole dvou kontinentů

Istanbul je stoprocentně nejnavštěvovanějším, nejmodernějším a současně hlavním městem Turecka, jež bývalo dříve známé též jako Bizantion, Konstantinopol či Cařihrad. Zajímavostí Istanbulu je fakt, že leží hned na 2 kontinentech, na evropském a asijském. Obě poloviny jsou spojeny a současně odděleny úžinou Bospor. Nejvíce známých monumentů se v Istanbulu nachází v jeho evropské části a právě sem také jezdí na zájezdy za poznáním nejvíce turistů.

Centrum metropole Istanbul bývá v průběhu sezóny dost ucpané a k přepravě je výhodnější volit spíše hromadnou dopravu, protože autem či taxíkem cesta často trvá o hodně déle než právě využitím hromadné dopravy. Způsob přepravy je v Istanbulu stejný jak pro metro, tak tramvaj nebo autobusy či trajekty. Vždy je nutno si před jízdou pořídit žeton, jež se vhodí do turniketu a ten návštěvníky na zájezdu v Istanbulu pustí dovnitř. Pomocí těchto dopravních prostředků se dá celkem jednoduše dostat na k nejznámějším istanbulským památkám.

Prohlídka paláce Topkapi zabere půl dne. Ideální je palác navštívit časně z rána neboť tak se dá vyhnout zástupům turistů, kteří chtějí Istanbul také poznat, a prohlídku si pak každý může dokonale užít. Je třeba počítat se vstupným kolem 35 tureckých lir, za tuto částku se ovšem návštěvníkům naskytne pohled na opravdové poklady. Už pouze trůn sultána, vykládaný drahokamy, či největší diamant světa nebo smaragdy stojí za podívanou.

Návštěvníky, které také zajímá Istanbul a jeho historie, často přitahuje též Modrá mešita. Do mešity je vstupné dobrovolné a je potřeba zvolit vhodné oblečení. Pro případ, že by byla turistovi vidět kolena a nebo by měl odhalena ramena, je možné vypůjčit si u vstupu velký přehoz, kterým se zahalí. Je třeba mít též na paměti, že se jedná o posvátné místo a tak je nutné chovat se tiše a zbytečně nerozptylovat jiné návštěvníky.

Modrá mešita a palác Topkapi patří asi k nejslavnějším památkám v Istanbulu, avšak rozhodně nikoliv k jediným. Návštěvníci mohou v Istanbulu své další kroky směřovat též k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu či k cisterně Yerebatan Saray.

Během doby, prožité v tureckém Istanbulu, se většina evropanů cítí jako v jiném světě. Ne nadarmo se říká, že je bránou Orientu. A co teprve zvolit Istanbul jako místo pro prožití dovolené nebo prodlouženého víkendu?