Metropole dvou kontinentů

Spousta nej

Istanbul je stoprocentně nejnavštěvovanějším, nejmodernějším a současně největším městem Turecka. Dříve býval znám též jako Bizantion, Konstantinopol či Cařihrad. Zajímavostí Istanbulu je fakt, že jde o jediné město na světě, které současně leží na 2 kontinentech. Jeho menší část se nalézá na evropském kontinentu, větší pak leží v Asii. Obě části města spojeny a současně odděleny úžinou Bospor. V současnosti se přes Bospor klene několik mostů a dokonce i podmořský tunel. Z pohledu turistiky se nejvíce známých monumentů v Istanbulu nachází v jeho evropské části. Do evropské části Istanbulu také jezdí na zájezdy za poznáním daleko více turistů než do východní části města.

Problematická doprava

Centrum bezesporu zajímavého a velice rušného města Istanbul bývá, a to zejména v průběhu hlavní turistické sezóny, dost frekventované. Dopravní zácpy jsou v Istanbulu, podobně jako v dalších velkoměstech, na denním pořádku. K přepravě po městě je tak výhodnější volit hromadnou dopravu. Autem či taxíkem totiž cesta často trvá mnohem déle než při využití hromadné dopravy. Způsob přepravy je v Istanbulu stejný jak pro metro, které je z pochopitelných důvodů nejvýhodnější a nejrychlejší, tak pro tramvaje, autobusy či trajekty. Vždy je nutno si před jízdou pořídit přepravní žeton. Ten se při vstupu vhodí do turniketu. Turniket následně vpustí cestující do přepravního prostoru. Pomocí výše jmenovaných dopravních prostředků se dá celkem jednoduše a hlavně rychle dostat k těm nejznámějším památkám v Istanbulu.

Palácový komplex Topkapi

Prohlídka jedné z nejznámějších památek v Istanbulu, paláce Topkapi, zabere asi půl dne. Komplex se rozkládá na malém poloostrově v jižní části evropské poloviny města. Ideální doba k návštěvě paláce je časně z rána. Brzkou návštěvou komplexu Topkapi je možno se vyhnout zástupům turistů, kteří chtějí tento klenot Istanbulu také poznat na vlastní oči. V ranních hodinách se dá prohlídka bezesporu zajímavého interiéru paláce dokonale užít.

Exponáty

Při návštěvě paláce Topkapi je třeba počítat se vstupným kolem 35 tureckých lir. Tato částka odpovídá necelým 150 Korunám. Za tento obnos si však budou moci návštěvníci na vlastní oči prohlédnout opravdové poklady. Už pouze trůn sultána, vykládaný drahokamy, stojí za vidění. Vystaven je i největší smaragd na světě či další drahé kameny. Desítky historických předmětů, stejně jako zrestaurovaný interiér paláce, rozhodně stojí za osobní návštěvu.

Mešita sultána Ahmeda

Návštěvníky, které zajímá Istanbul a jeho historie, láká často k návštěvě i mešita sultána Ahmeda. Díky obložení stěn dlaždicemi modré barvy je mezi turisty známá spíše jako Modrá mešita. Do mešity je vstupné dobrovolné, ale je potřeba zvolit vhodné oblečení. Pro případ, že by byla turistovi (nebo jakémukoliv jinému návštěvníku) vidět kolena a nebo by měl odhalená ramena, je možné vypůjčit si u vstupu velký přehoz. Tím si potřebná místa zahalí. Též je třeba mít na paměti, že se jedná o posvátné místo. A tak je nutné chovat se v Modré mešitě chovat tiše a zbytečně nerozptylovat jiné návštěvníky.

Další atraktivní místa

Modrá mešita a palác Topkapi patří určitě patří k nejslavnějším památkám v Istanbulu. Rozhodně však nejsou jedinými. Návštěvníci Istanbulu často míří k další světoznámé mešitě Hagia Sofia. Chrám Boží Moudrosti leží, podobně jako asi půl kilometru vzdálený komplex Topkapi, v zátoce Zlatý roh. Tato původně křesťanská svatyně byla více než 1.000 let největší katedrálou na světě. Za vidění stojí i třeba Tulipánová mešita, známémý bazar Kapali Carsi, Konstantinův sloup či podzemní cisterna Yerebatan Saray.

Istanbul láká

Během doby, prožité v tureckém Istanbulu, se většina evropanů cítí jako v jiném světě. Ne nadarmo se říká, že Istanbul je pomyslnou bránou do Orientu. A co teprve zvolit toto město jako místo pro prožití delší dovolené nebo naopak jen prodlouženého víkendu?