Na návštěvě Kappadokie

V srdci Turecka

V centrálním Turecku, více než 200 kilometrů od nejbližšího moře, leží známá a turisty často vyhledávaná oblast zvaná Kappadokia. Kappadokia rozhodně patří k velmi často navštěvovaným částem Turecka. A to i když jde většinou jen o krátkodobé výlety a několikadenní pobyty jsou tady spíše výjimkou.

Skrytá před světem

Kapadokkia je, dalo by se říci, před normálním světem rafinovaně ukryté městečko. To bylo nedaleko města Nevsehir vybudováno z měkkého sopečného popela, jenž se postupem času změnil ve tvrdý zkamenělý materiál. Vznik této horniny je datován do doby před nějakými třiceti milióny let. Tou dobou bylo území dnešní Kappadokie pokryto několikametrovou vrstvu materiálu, který z nitra země vyvrhl mohutný sopečný výbuch. Díky tomuto dobře opracovatelnému materiálu si místní obyvatelstvo začalo do zdejších skalních útvarů, které postupně odhalila eroze, kutat obydlí. A tak se začalo zvolna objevovat zdejší současné skalní město. V dnešní době evokuje tento jedinečný útvar v oblasti Kappadokie v mnoha jeho návštěvnících kupříkladu zkamenělý les nebo pitoreskní písečné duny.

Nevšední podívaná

Kappadokijská údolí jsou tvořena nejen nejrůznějšími tvary, ale i spoustou barev. Při návštěvě této části Turecka je tu možno na vlastní oči spatřit obydlí, v mnohém se podobající dokonce mohutným skalním hradům. Ztvrdlý sopečný popel je poměrně měkký a s pomocí vhodných nástrojů je možné jej vcelku jednoduše tvarovat. Proto se zde nacházejí i takové vyhloubené mohutné skály, v nichž se nachází tolik místností, že z původní skály už nezbylo nic kromě tenkých oken a stěn místností.

Důvody vzniku

Po opakovaných útocích arabských kmenů si začali místní obyvatelé stavět své příbytky skryté co nejvíce pod zemí. Důvody byly nasnadě. Taková obydlí se nedají jednoduše odhalit a také je možné je daleko lépe bránit a chránit. Tento pasivní způsob obrany dal v oblasti Kappadokie vzniknout celé řadě podzemních měst a dokonce i třeba chrámů. V nich zdejší obyvatelstvo mohlo trávit svůj čas pod zemským povrchem v bezpečí před nepřáteli a skryti před horkými slunečními paprsky.

Vulkán Erciyes Dagi

Pohled na skalní města v Kappadokii opravdu stojí za to. V její blízkosti se nachází vrchol sopky Erciyes Dagi. Tento dnes již vyhaslý kráter určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu, protože právě díky němu tady mohla vzniknout tato nádhera. V čase dovolené v Turecku se dá do této krajiny vypravit třeba jen na celodenní výlet. Turisté se pak mohou procházet vesničkou, která byla tak rafinovaně zakomponována do zdejší krajiny skal. Dodnes je spousta z těchto unikátních obydlí využívána místními obyvateli. Během prohlídky se návštěvníci orientují za pomoci navigačních šipek, které turisty vedou skrze areál. Poznávání Kappadokie zabere celkem asi hodinu. A rozhodně není doporučováno, aby sem vstupovali jedinci, trpící klaustrofobií.

Nocleh

I když většina návštěvníků Kappadokie se tu zdrží jen několik hodin, samozřejmě je možné tady setrvat déle. Přenocovat se dá buď přímo u vesničky, nebo se dají k noclehu využít i větší města v okolí oblasti Kappadokie. K těm nejznámějším patří Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.