Okurcalar

Mezi Alanyí a Manavgatem

Zatím ne příliš známá oblast pro dovolenou u moře v Turecku s názvem Okurcalar je k nalezení na pobřeží Středozemního moře. Leží zhruba uprostřed mezi letovisky Alanya a Manavgat. Do obou těchto prázdninových středisek je to z Okurcalaru asi 30 kilometrů. K nejbližšímu letišti je třeba cestovat do Antalye. Ta leží asi 100 kilometrů na východ. Transfer z letiště proto obvykle trvá téměř 2 hodiny.

okurcalar-panorama

Ideální podmínky k odpočinku

Podobně jako Alanya, Antalya nebo třeba Belek, i Okurcalar se zapsal do povědomí turistů svými dlouhými písečnými plážemi a až neuvěřitelně čistým mořem v její blízkosti. Tyto dva hlavní faktory tu vytvářejí ideální podmínkami pro dovolenou u moře. A stejně jako další prázdninová střediska Turecké riviéry, i Okurcalar byl původně jen malou vesničkou na středomořském pobřeží. Dokonce i ještě poměrně nedávno skrze ní pouze projížděly autobusy při cestě z Antalye do Alanye.

Historie

Stoupající zájem o letoviska podél Turecké riviéry na jižním pobřeží Turecka však vedl ve druhé polovině 20. století k výstavbě několika prvních hotelů i v Okurcalaru. Dnes už městečko patří k známějším tureckým letoviskům. Na dovolenou sem přilétá každým rokem několik tisíc turistů z celého světa. Na břehu průzračně čistého Středozemního moře pak tráví svůj zasloužený čas volna a odpočinku.

okurcalar-hotely

Ubytování

Nabídka ubytování je v městečku Okurcalar poměrně široká. Turisté tady mohou být ubytování jak v cenově výhodných a skromněji zařízených penzionech a apartmánech, tak také v luxusních hotelích. Tyto hotely poskytují svým hostům kvalitní ubytování a samozřejmě též prvotřídní služby. Turisté si tak budou moci během své dovolené v Okurcalaru užívat veškerého komfortu. Výhodou je, že většina okurcalarských hotelů byla vybudována prakticky u pláže. Hoteloví hosté to tak mají ke koupání jen pár metrů přes silnici, která lemuje celou Tureckou riviéru.

Rodinná dovolená

Letní dovolená v Turecku v letovisku Okurcalar je též vhodná pro rodiny s dětmi. Rodiče tady budou moci nechat hrát své ratolesti v celé řadě dětských koutků či na spoustě hřišť. Těmi tu disponuje většina zdejších hotelů. Dlouhé hodiny zábavy budou moci děti prožít na nejrůznějších skluzavkách a prolézačkách. A dokonce se mohou vykoupat i v dětských bazéncích a brouzdalištích. Na dospělé zase čekají ve místních hotelích třeba fitness centra nebo dokonce i lázeňské procedury a další wellness záležitosti.

okurcalar-plaz

Pláže

Hlavním důvodem k cestě do prázdninového střediska Okurcalar jsou pro většinu jeho návštěvníků zdejší pláže. Ty nejen do tohoto příjemného tureckého městečka, ale na celou Tureckou riviéru, lákají každým rokem desetitisíce turistů ze všech koutů Evropy. Pláž v letovisku Okurcalar je písčito – oblázková a na délku má necelých 200 metrů. Protože její povrch tvoří oblázky, doporučuje se brát si na dovolenou do Okurcalaru koupací boty do vody.

Vybavení pláže

Okurcalarská pláž je dobře vybavená. Její návštěvníci mají k dispozici sprchy se sladkou vodou i toalety. V její blízkosti je možnost zajít na něco k snědku do několika stánků s rychlým občerstvením. Vstup do moře je jen mírný. A tak se tady bude líbit i rodinám s dětmi a neplavcům. Protože na pláži není písek, který by mohl vířit příboj, je moře u jejích břehů křišťálově čisté. Dovolenou si tady tak užijí příznivci šnorchlování a objevování podmořského života.

okurcalar-pobrezi

Vodní sporty

Návštěvníci městské pláže v letovisku Okurcalar mají též možnost vyzkoušet si na ní celou řadu vodních sportů. Mezi ně patří kupříkladu jízda na vodním skútru nebo vodních lyžích. Provozovat se tu dají i plachtařské sporty. Mezi nimi vyniká windsurfing a kiting.

Noční život

I když v případě městečka Okurcalar nejde o nijak velké letovisko a na své objevení mezi turisty teprve čeká, nebudou se tu na dovolené nutit ani turisté, kteří si chtějí užívat dovolenou nejen přes den na pláži, ale také v noci. Většina zdejších hotelů se stará o zábavu svých hostů. Ti se mohou v místě ubytování bavit při různých animačních programech nebo dokonce malých diskotékách.

Blízká Alanya

Samotné městečko Okurcalar pak nabízí svým hostům na dovolené několik restaurací a barů, které otevírají po setmění. Jejich hosté se zde mohou bavit až pozdě do noci. Komu by zábava přímo v Okurcalaru nestačila, můžete se vydat například do nedaleké Alanye. Ta je k nočnímu životu daleko vybavenější a připravenější.