Proč na dovolenou do Turecka?

Turecko je hodně pestrá a zajímavá země. Většina území se nachází na asijském kontinentu a pouze 3% leží v Evropě. Díky více než 780.000 km2 velkému území náleží ke spíše větším zemím a této skutečnosti odpovídá i množství obyvatel. Turků je celkem skoro 70 miliónů.

Ale to hlavní je, že Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co by na pravé letní dovolené nemělo chybět. Má vysoká pohoří ideální k turistice, hezké a neznečištěné moře, dlouhé pláže s písečným povrchem a také hezkou řádku středověkých a starověkých památek. Vše je skvěle propojeno tak, že si turista může naplánovat skutečně pestrou dovolenou a denně absolvovat úplně jiné činnosti.

Více než polovinu turistů přivádí ke strávení dovolené na pomezí mezi Evropu a Asie jiná kultura. A ačkoliv jde o muslimskou zemi, není nutné se bát, že by obyvatelé Turecka měli něco společného s muslimským fanatismem. Ba naopak, Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Lze říct, že v některých případech až neodbytní. Návštěvníky, kteří v jejich zemi tráví letní dovolenou, zvou na čaj a stále někoho zastavují a diskutují s ním. Je třeba konstatovat, že na tureckém území se návštěvníci velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jako je tomu bohužel u nás.

Turecko je omýváno hned ze tří stran mořem. Na severu je to Černé moře. To je do značné míry ochlazováno srážkovou oblačností z Pontského pohoří. V této části Turecka jsou srážky časté a z toho důvodu není tak dobré ke trávení letní dovolené v Turecku.

Západ Turecka spolu s Egejským mořem přitahuje z pohledu dovolené především Turky samotné. Cizinci do tohoto regionu přilétají hlavně na výlety za poznáním istanbulského historického jádra a starověkých památek. Zato jih Turecka lze prohlásit ze nejkrásnější a pochopitelně také nejnavštěvovanější částí mezi návštěvníky Turecka. Břehy tohoto regionu, ideálního pro letní dovolenou u moře, omývá východní okraj Středozemního moře a slunce tady svítí od rána do večera.

Oblast na jihu Turecka je po celé délce poseta hotelovými komplexy. Co je ale hlavní jsou kilometry dlouhé písečné pláže, zvoucí turisty na dovolené k opalování a lenošení na břehu šumícího moře. Avšak i v této oblasti se nacházejí málo navštěvované pláže ukryté mezi útesy, na které je obtížný přístup. Na takových plážích si pak dozajista každý během dovolené vychutná soukromí a pohodu.

Po celodenním odpočinku na pláži by měl každý z turistů zajet i do velkoměst jako je například Istanbulu či města Edirne, Konya nebo Sivas. A zažít alespoň něco z historie a turecké kultury. Pokud si na takový výlet udělá o své dovolené čas, určitě nebude litovat.