Proč na dovolenou do Turecka?

Velká země

Turecko je hodně rozlehlá, pestrá a bezesporu zajímavá země. Většina jeho území se nachází na asijském kontinentu. Jen pouze asi 3% území Turecka leží v Evropě. Díky svému, více než 780.000 kilometrů čtverečních velkému, území náleží Turecko spíše k větším zemím. Velikosti Turecka odpovídá i množství jeho obyvatel. Turků je celkem skoro 70 miliónů.

Vysoká popularita

Ale hlavním důvodem, proč do Turecka míří každým rokem tolik turistů ze všech koutů světa, je skutečnost, že Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co by na skvělé letní dovolené nemělo chybět. Má vysoká pohoří, takřka ideální k vysokohorské turistice a trekům, hezké a neznečištěné moře a dlouhé pláže s písečným povrchem. Samozřejmě tu nechybí ani hezká řádka středověkých a starověkých památek, které určitě stojí za bližší poznání. Vše je navíc rafinovaně propojeno tak, že si turista může v Turecku naplánovat skutečně pestrou dovolenou a každý den se může věnovat úplně jiné činnosti.

Turecká mentalita

Více než polovinu turistů přivádí ke strávení dovolené na pomezí mezi Evropu a Asií jiná kultura, kterou mohou v Turecku blíže poznat. A ačkoliv jde v případě Turecka o muslimskou zemi, není nutné se bát, že by jeho obyvatelé měli něco společného s muslimským fanatismem. Ba naopak. Turci jsou obecně velice pohostinní a přátelští. Lze říct, že v některých případech až neodbytní. Návštěvníky, kteří v jejich zemi tráví letní dovolenou, zvou na čaj a stále někoho zastavují a diskutují s ním. Je třeba konstatovat, že na tureckém území se návštěvníci velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři.

Tři moře

Turecko je omýváno hned ze tří stran mořem. Na severu je to moře Černé. To je do značné míry ochlazováno srážkovou oblačností z Pontského pohoří. Proto jsou v této části Turecka poměrně časté srážky. Z tohoto důvodu tak není černomořské pobřeží příliš vhodné ke trávení ideální letní dovolené v Turecku u moře. Jiná situace je na západě, kde Černé moře omývá břehy Bulharska a Rumunska.

Středozemní a Egejské moře

Západ Turecka, spolu s Egejským mořem, přitahuje z pohledu dovolené především Turky samotné. Cizinci do tohoto regionu v současnosti přilétají hlavně na výlety a také za poznáním historického jádra Istanbulu a jeho starověkých památek. Zato jih Turecka lze prohlásit ze nejkrásnější a pochopitelně také nejnavštěvovanější částí Turecka mezi jeho návštěvníky. Břehy tohoto regionu, ideálního k letní dovolené u moře, omývá východní okraj Středozemního moře. Regionu se říká Turecká riviéra a slunce tady na bezmračné obloze svítí od rána do večera.

Pláže a koupání

Oblast na jihu Turecka je po celé délce poseta hotelovými komplexy a dalšími ubytovacími zařízeními. Co je ale v Turecku hlavní a vábí sem desítky tisíc turistů z různých zemí, jsou kilometry dlouhé písečné pláže. Ty jsou jako stvořené k pohodové dovolené, bezstarostnému opalování a lenošení na břehu šumícího moře. Spousta pláží je dobře turisticky vybavená a jejich návštěvníci s mohou zapůjčit lehátka a slunečníky či použít toalety nebo sprchy se sladkou vodou. Avšak i v této oblasti Turecka se nacházejí málo navštěvované pláže, ukryté mezi útesy. Na ně často bývá obtížný přístup. Ovšem na takových plážích si pak dozajista každý během dovolené v Turecku dostatečně vychutná soukromí a pohodu.

Výlety za poznáním

Po několikadenním odpočinku na pláži a plavání v příjemně prohřátém moři by měl každý z turistů najít čas a zajet i do tureckých velkoměst poznat tuto zemi i z jiné stránky. K těm nejnavštěvovanějším tureckým městům se řadí například Istanbulu či města Edirne, Konya nebo Sivas. Během jejich návštěvy a procházek mohou turisté zažít alespoň něco z historie a turecké kultury. Kdo si na takový výlet za poznáním udělá o své dovolené čas, určitě nebude litovat.