Side, Turecká riviéra

Metropole Side patří mezi nejoblíbenější letoviska pro dovolenou u moře na Turecké riviéře. Leží asi 75 kilometrů východním směrem od Antalye a patří mezi jedno z největších měst v Turecku. Jeho služby a vybavenost potěší každého přijíždějícího a tato skutečnost je zřejmě jedním z důvodů, proč si návštěvníci Turecka toto letovisko velmi často vybírají jako destinaci pro letní dovolenou.

Dovolená a čas strávený v Side znamenají v první řadě průzračně čisté moře, dostatek slunce a bílé pláže. Kromě odpočinku na břehu moře slibuje turistům, kteří se zajímají o Turecko a jeho historii, celou řadu možností, kam se vydat na výlet za poznáním.

Side lze rozdělit na 2 části. Moderní část, kde jsou postaveny nové hotely a další ubytovací kapacity a starou část, kde je možné o dovolené v Turecku obdivovat antické pozůstatky, archeologické vykopávky a starobylé domy s obchody. Obě části mají něco do sebe a určitě stojí za to udělat si během dovolené čas na návštěvu každé z nich. Z nejpopulárnějších památek třeba lze zmínit alespoň úchvatný amfiteátr Aspendos, kde je možné i v letní sezóně shlédnout nějaké představení.

Pláž v letovisku je oblázková i písčitá, záleží pouze na tom, na které straně letoviska se turisté momentálně nacházejí. Obě skýtají návštěvníkům Side možnost na vlastní kůži vyzkoušet pestrou paletu mnoha vodních a plážových sportů. Východní pláž je oblázková, místy kamenitá a z toho důvodu bývá doporučováno obouvat si při koupání na tomto místě boty do vody. Na druhou stranu ale bývá prázdnější než pláž s pískem v západní části Side. Díky písečnému povrchu se na pláži v západním cípu letoviska soustřeďuje nejvíce turistů a dovolená strávená právě na této pláži může někomu připadat trošku hektická.

Kromě plavání v moři a dalších sportovních aktivit jsou v Side populární činností též nákupy. V místních obchodech lze nakoupit celá řada tradičních výrobků z kůže a šperky. Smlouvání o ceně patří k nezbytnému koloritu jakéhokoliv letoviska v Turecku a zvuky z tržiště se dají slyšet až do pozdních nočních hodin. Výsledkem toho všeho však ale může být pořízení zboží za velmi výhodnou cenu a dovolená v Turecku tak získá další rozměr zážitků.