Side, Turecká riviéra

Uprostřed Turecké riviéry

Městečko Side patří mezi nejoblíbenější letoviska pro dovolenou u moře na Turecké riviéře. Leží asi 75 kilometrů východním směrem od Antalye, zhruba na půli cesty mezi Antalyí a Alanyí. Side rozhodně patří k jedněm z nejdůležitějších turistických center nejen na Turecké riviéře, ale v celém Turecku. Jeho služby a vybavenost určitě potěší každého přijíždějícího turistu. Hotely a další ubytovací kapacity jsou zde dobře vybavené a poskytují služby na vysoké úrovni. I turistická infrastruktura splňuje nejpřísnější měřítka. Všechny tyto skutečnosti patří k hlavním argumentům, proč si návštěvníci Turecka vybírají právě toto letovisko jako svou destinaci pro letní dovolenou.

Ideální podmínky pro letní dovolenou

Dovolená a volný čas, strávený v Turecku v blízkosti Side, znamenají pro turisty v první řadě průzračně čisté moře, dostatek slunečního svitu, stálé počasí beze srážek a samozřejmě též dlouhé zlatavé a bílé pláže s jemným pískem. Kromě odpočinku na břehu moře slibuje Side turistům, kteří se zajímají o Turecko a jeho historii a kulturu, spoustu řadu možností, kam se vydat na výlet za poznáním.

Dva světy

Side lze rozdělit na dvě hlavní části. Moderní část, kde jsou postaveny nové hotely a další ubytovací kapacity. Právě v ní se také zdržuje většina turistů. V novější části je také k dispozici většina turistické infrastruktury. A pak je tu stará část. V ní se dá během dovolené v Turecku nedaleko Side obdivovat četné antické památky a různé archeologické vykopávky, ale třeba i starobylé domy. V některých z nich jsou dnes otevřeny obchody s nejrůznějším zbožím včetně suvenýrů. Obě části mají něco do sebe a určitě stojí za to udělat si během dovolené čas na návštěvu každé z nich. Z nejpopulárnějších památek v Side je třeba určitě zmínit alespoň úchvatný amfiteátr Aspendos. Ten je jedním z nejzachovalejších antických staveb a v letní sezóně je v něm možné shlédnout nějaké představení.

Koupání

Dlouhá pláž v letovisku Side je jak oblázková, tak i s písčitým povrchem. Na jakém povrchu si budou turisté užívat zdejšího moře záleží pouze na tom, na které straně od centra letoviska se momentálně nacházejí. Obě části pláže v Side skýtají svým návštěvníkům možnost na vlastní kůži vyzkoušet pestrou paletu mnoha vodních a plážových sportů.

2 pláže

Východní pláž je oblázková, místy kamenitá. Z tohoto důvodu tady bývá doporučováno obouvat si při koupání boty do vody. Na druhou stranu je ale třeba říci, že kameny tu nejsou nijak ostré. Takže kdo není nijak citlivý na chodidla, v pohodě se tady vykoupe s bosýma nohama. Velkou výhodou, kromě křišťálově čisté vody v moři, je skutečnost, že bývá prázdnější než písečná pláž západně od Side. Díky písečnému povrchu se na pláži v západním cípu letoviska soustřeďuje nejvíce turistů. Proto se klidně může stát, že zejména v hlavní turistické sezóně může někomu dovolená, strávená právě na této pláži, připadat trošku hektická.

Nakupování

Kromě lenošení na pláži, plavání a dovádění v moři a dalších sportovních aktivit patří k populárním činnostem v Side též nákupy. V místních obchodech lze mimo jiné nakoupit řadu tradičních výrobků z kůže a šperky. Smlouvání o ceně patří k nezbytnému koloritu jakéhokoliv letoviska v Turecku. Zvuky z tržišť, a to nejen v Side, ale po celém Turecku, je možné často slyšet až do pozdních nočních hodin. Výsledkem smlouvání a vyjednávání však může být pořízení zboží za velmi výhodnou cenu. A dovolená v Turecku tak získá další rozměr v podobě podobných zážitků.