Slunce Turecka

Turecko je opravu rozsáhlá a pestrá země. A to ne pouze plochou, kterou zabírá a společensky, avšak též co se týče počasí. Pouhá třicetina Turecka se nachází v Evropě a zbytek v Asii. Není se tedy co divit, že vzhledem k velkému území bývají mezi konkrétními regiony značné rozdíly v teplotě. Obecně tu platí, že co oblast, to jiné klima a na to je dobré při výběru dovolené v Turecku myslet.

Každým rokem se popularita tureckých letovisek zvětšuje a množství lidí přijíždějících do Turecka na dovolenou se neustále zvyšuje. Které období je tedy pro strávení dovolené v Turecku nejvhodnější? Vzhledem k tomu, že Turecko zeměpisně náleží do subtropického pásu, je nutno mít na paměti to, že v letních měsících jsou tady teploty skutečně vysoké, slunce jak se říká pálí a podnebí je tu velmi horké.

Turecká sezóna dovolených začíná už v květnu a končí na konci října. Západní část Turecka, kam patří například středisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se tu už v květnu pohybují okolo 23 °C, slunce svítí z blankytně modré oblohy, milovníci opalování se mohou oddávat své oblíbené činnosti a i koupel v mořské vodě je obvykle příjemná. Léto tu ale končí skoro o měsíc dříve než v jižní části Turecka.

Přestože leží jižní pobřeží Turecka daleko jižněji než Egejská riviéra, i slunce si tady turisté na dovolené užijí dostatek a teploty zde bývají velmi podobné jako v západní části. Jižní pobřeží a zdejší letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky v Turecku a velkou výhodou je, že se tady dá ještě příjemně vykoupat a opalovat se v měsíci říjnu.

V každém případě je však potřeba v Turecku pamatovat na skutečnost, že sluníčko u moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách a je potřeba dbát na kvalitní ochranu před slunečním svitem tak, aby se pobyt v Turecku neproměnil ve zlý sen hned první den. Na intenzivní sluneční záření a náročné opalovaání by si měla pokožka zlehka zvykat a nic se nemůže přehánět.

Vždy je nutné si s sebou na dovolenou zabalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Nedoporučuje se používat nižší! Optimální je 20 – 25 a krém by měl mít oba UV filtry (A i B). Pro děti se doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Vyznavači opalování bez plavek by měli myslet na to, že na dovolené v Turecku se nacházejí v muslimské zemi. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k bazénům u hotelů a neprovokovat místní obyvatelstvo. Na veřejně přístupných plážích by návštěvníci Turecka měli ctít zvyky místních.