Slunce Turecka

Rozmanitý kraj

Turecko je opravu rozsáhlá a pestrá země. A to ne pouze plochou, kterou zabírá. Nebo třeba společensky. Značné rozdíly zde však panují i co se týče počasí. Jen asi 3% tureckého území se nachází v Evropě. Jeho drtivá většina leží v Asii. Není se tedy co divit, že vzhledem k velkému území bývají mezi konkrétními regiony značné rozdíly. A to jak v panujícím počasí, tak třeba i v teplotě vzduchu. V Turecku obecně platí, že co oblast, to jiné klima. I na tuto skutečnost je dobré při výběru dovolené v Turecku myslet a do svých úvah ji zahrnout.

Rostoucí popularita

Každým rokem se popularita tureckých letovisek zvětšuje. Je tedy zcela pochopitelné, že i množství turistů, přijíždějících do Turecka na dovolenou, se neustále zvyšuje. A nemalá část z nich si klade důležitou otázku, které období je ke strávení dovolené v Turecku nejvhodnější? Vzhledem k tomu, že Turecko zeměpisně náleží do subtropického pásu, je nutno mít na paměti to, že v letních měsících jsou tady teploty skutečně vysoké. Horké slunce na bezmračné a blankytně modré obloze tu, jak se říká, pořádně pálí. Podnebí je tady pro středoevropana velmi horké.

Turistická sezóna

Turecká sezóna dovolených začíná už v květnu. Poslední turisté se tady opalují a koupou v prohřátém moři ještě na konci října. Západní část Turecka, kam patří například středisko Bodrum, omývají vody Egejského moře. Teploty se tu už v květnu pohybují okolo 23 °C. Slunce na blankytně modré obloze už začíná mís sílu a milovníci opalování se mohou oddávat své oblíbené činnosti. I koupel v mořské vodě je touto dobou už obvykle příjemná. Léto tu ale končí skoro o měsíc dříve než v jižní části Turecka.

Příjemná letní dovolená

Přestože leží jižní pobřeží Turecka daleko více na jih než Egejská riviéra, příjemného slunce si tady turisté na dovolené užijí dostatek. A i teploty vzduchu zde bývají velmi podobné jako v západní části. Není tady ale tak horko jako třeba touto dobou v Egyptě nebo Arabských emirátech. Jižní pobřeží a zdejší letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky v Turecku. Jejich velkou výhodou je i fakt, že se tady příjemně vykoupat a opalovat ještě v v polovině října.

Opalování

V každém případě je však potřeba v Turecku pamatovat na skutečnost, že sluníčko u tureckého moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách. Z tohoto důvodu je nejen v Turecku, ale všech jižních zemích, potřeba dbát na kvalitní ochranu před sluncem. Jinak by se mohla dovolená v Turecku snadno stát noční můrou. A to hned první den. Na intenzivní sluneční záření a náročné opalování by si totiž měla pokožka zvykat jen zlehka a pomalu. A v případě opalování na silném slunci platí více než kde jinde, že nic se nemá přehánět.

Péče o pokožku

Vždy je nutné si s sebou na dovolenou, a to nejen do Turecka, zabalit kvalitní opalovací krém od renomovaných firem. Turisté by si měli s sebou do tureckých letovisek minimálně s faktorem 15. V žádném případě se nedoporučuje používat nižší ochranný faktor! Optimální je krém s faktorem alespoň 20 – 25. Ten by navíc měl mít oba UV filtry (A i B). Pro děti se pak doporučuje opalovací krém s faktorem alespoň 30.

Nudismus

Vyznavači opalování bez plavek by měli myslet na to, že na dovolené v Turecku se nacházejí v muslimské zemi. Sice tu neplatí přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si tento způsob opalování nechat spíše k bazénům u hotelů a neprovokovat místní obyvatelstvo. Na veřejně přístupných plážích by návštěvníci Turecka měli ctít zvyky místních.