Turecká Alanya

Úpatí Tauru

Oblast pro letní dovolenou u moře s názvem Alanya se nachází u jižních břehů Turecka. V písku zdejších pláží se s šuměním rozbíhají vlny Středozemního moře. Alanya leží v malebném prostředí u paty impozantního, a je třeba říci, že na vzdálenost desítek kilometrů jasně rozpoznatelného, pohoří Taurus. Z jedné strany je Alanya zarámována lesy a loukami na taurských svazích, z jihu, směrem od moře, je naopak lemována písčitým pobřežím. Tyto příhodné podmínky, kterými tady příroda nešetřila, řadí tuto část tureckého pobřeží kolem Alanye k nejpopulárnějším místům v Turecku mezi jednotlivci, hledajícími hlavně poklidnou a ničím nerušenou pohodovou dovolenou.

Středozemní moře

Jak již bylo napsáno dříve, břehy Alanye jsou omývány vodami příjemně prohřátého Středozemního moře. Vliv moře zaručuje návštěvníkům této části Turecka výborné klimatické podmínky po celý čas jejich dovolené. Během hlavní letní sezóny se na jihu Turecka pohybují teploty okolo 30 stupňů Celsia. Obloha je na Alanyí skoro vždy azurově modrá a bez mráčku. Ale i ve zbytku roku se v Alanyi průměrné teploty pohybují kolem příjemných 21 stupňů Celsia. To jsou na naše podmínky téměř letní a hodně příjemné hodnoty.

Pláže a koupání

Pobřeží kolem městečka Alanya je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Konzistence a hrubost plážového písku se liší oblast od oblasti. Turisté se v Alanyi koupou na plážích, jejichž povrch je tvořen od jemňoučkého písku až po mnohem hrubější písek s malými oblázky. Mezi nejznámější pláže v blízkosti Alanye náleží určitě Kleopatřina pláž. Ta svůj název získala podle egyptské panovnice Kleopatry. Ta se zde, údajně očarována místní přírodou, v moři během své návštěvy vykoupala.

Pláž královny Kleopatry

Pláž královny Kleopatry je k nalezení na západ od centra Alanye. K plážovému lenošení a odpočinku je takřka dokonalá. Její jedinou nevýhodou může pro někoho být poměrně svažitý terén k moři. Ale to je skutečně jen drobnost. V případě, že by náhodou někoho začalo nudit plavání v moři, opalování na horkém slunci a jiné plážové aktivity, můžete se vypravit na průzkum blízké jeskyně Damlatas. Ta se nachází prakticky u Kleopatřiny pláže. Traduje se o ní, že jeskynní vzduch velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími problémy.

Památky v Alanyi

Zájemci o historii a památky mohou o dovolené v okolí letoviska Alanya poznávat i další zajímavá místa než jen zdejší překrásné pláže. Za návštěvu stojí třeba ruiny několika starověkých měst v blízkém okolí. Přímo v Alanyi se dá vypravit na ke z dálky viditelným a do výšky se tyčícím středověkým hradbám a pevnosti, jež dříve chránila obyvatele Alanye před útoky z moře. Návštěva místního hradu bývá též na programu mnoha turistů, trávících v Alanyi svou dovolenou. Z jeho hradeb mají návštěvníci celou oblast doslova jako na dlani. Za dobré viditelnosti je odsud nádherný výhled do širokého okolí.

Gastronomie

Po aktivně stráveném dni je ideální čas na ochutnání a vyzkoušení místní chutné gastronomie. Vždyť kde jinde si objednat světově známý kebab než právě tady, na Středomořském pobřeží o dovolené ve slunečném Turecku?