Turecká Alanya

Oblast pro letní dovolenou u moře s názvem Alanya se nachází u jižních břehů Turecka. Leží v malebném prostředí u paty impozantního, a na desítky kilometrů jasně rozeznatelného, pohoří Taurus. Z jedné strany zarámována lesy a loukami a směrem od moře lemována písčitým pobřežím náleží tato část tureckého pobřeží kolem letoviska Alanya k populárním místům mezi cestovateli, kteří hledají hlavně poklidnou a ničím nerušenou pohodovou dovolenou.

Břehy Alanye jsou omývány vodami příjemně prohřátého Středozemního moře, což návštěvníkům zaručuje výborné klimatické podmínky po celý čas jejich dovolené. Během hlavní letní sezóny se v této části Turecka teploty pohybují okolo 30 stupňů Celsia a obloha je skoro vždy azurově modrá. Ale i ve zbytku roku se v Alanyi průměrné teploty pohybují kolem 21 stupňů, což jsou na naše podmínky téměř letní a hodně příjemné hodnoty.

Pobřeží kolem městečka Alanya je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Konzistence plážového písku se liší oblast od oblasti, od jemňoučkého písku až po mnohem hrubější s malými oblázky. Mezi nejznámější pláže v blízkosti Alanye náleží určitě Kleopatřina pláž. Svůj název získala podle egyptské panovnice Kleopatry, jež zde údajně očarována místní přírodou smočila své tělo.

Je k nalezení na západ od Alanye a její jedinou nevýhodou může pro někoho být poměrně svažitý terén. V případě, že by náhodou někoho na pláži začalo nudit plavání a jiné plážové aktivity, můžete se vypravit na průzkum jeskyně Damlatas. Ta se nachází prakticky u pláže a traduje se o ní, že jeskynní vzduch velice blahodárně působí na návštěvníky s dýchacími problémy.

Zájemci o historii a památky mohou o dovolené v okolí letoviska Alanya poznávat ruiny několika starověkých měst a také z dálky viditelné a do výšky se tyčící středověké hradby a zbytky pevnosti, jež dříve chránila obyvatele před útoky z moře. Návštěva místního hradu bývá též na programu mnoha turistů, trávících v Alanyi svou dovolenou. Z jeho hradeb mají návštěvníci celou oblast doslova jako na dlani a za dobré viditelnosti je odsud nádherný výhled do širokého okolí.

Po aktivně stráveném dni je ideální čas na ochutnání a vyzkoušení místní chutné gastronomie. Vždyť kde jinde si objednat světově známý kebab než právě tady, na Středomořském pobřeží o dovolené ve slunečném Turecku?